Opodatkowanie wyrównawcze już na ostatniej prostej
Przepisy ustawy o podatku wyrównawczym mają obowiązywać od przyszłego roku, jednak polski ustawodawca przewidział możliwość ich retrospektywnego działania, tzn. od 1 stycznia 2024 r.
Ideą opodatkowania wyrównawczego w uproszczeniu jest to, aby żadna duża międzynarodowa grupa o obrotach powyżej 750 mln euro w roku nie płaciła efektywnie niższego podatku aniżeli 15 proc. Aby to osiągnąć, trzeba było międzynarodowego konsensusu, którego początków należy szukać w 2021 r., a którego finał znalazł odzwierciedlenie w projektowanych przepisach ustawy o podatku opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Pierwszy projekt ustawy ukazał się w Polsce pod koniec kwietnia br., zaś kolejna jego odsłona 29 lipca br. Przepisy teoretycznie mają obowiązywać od przyszłego roku. Teoretycznie, gdyż u niektórych podatników będą obowiązywały szybciej.
Niniejszy artykuł jest pierwszym z cyklu przybliżającego regulacje opodatkowania wyrównawczego zwanego potocznie i nie do końca precyzyjnie jako Pillar 2. W cyklu zostanie przedstawiona jego geneza, mechanizm działania i oddziaływania. Wskazane zostaną także obowiązki raportowe, jak również pewne uproszczenia przy jego stosowaniu.
Geneza przepisów
Historia Pillar 2 jest ważna, ponieważ wskazuje na źródła i zasady, którymi kieruje się projekt polskiej ustawy. Jest on wynikiem implementacji dyrektywy z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta